- Машівщина

Децентралізація на Полтавщині: у Кошманівці вирішують як рухатися далі

З початку впровадження реформи децентралізації у 2015 році, двічі в селі Кошманівці Машівського району, ініціювали об’єднання. Проте на початку 2019 ця сільська рада й досі не створила ані своєї ОТГ, ані приєдналася до вже створених у районі.

У Машівському районі нині існує дві об’єднані територіальні громади – Михайлівська сільська та Машівська селищна. Про подальшу долю Кошманівки розмірковували вчора, 7 лютого, жителі села, зокрема працівники сільської ради, сфери освіти, культури, медицини разом з консультантами проекту ПУЛЬС Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України.

Голова сільської ради Лідія Бережна говорить, що найкраще було б створити ОТГ з центром у самій Кошманівці.

“Ще кілька років тому Кошманівка отримала усне запрошення від Карлівської міської ради стати частиною їхньої громади, проте далі слів справа не пішла, – говорить Лідія Бережна. – Наша сільська рада ініціювала об’єднання двічі: у 2015 та 2017 році з Базилівщинською та Старицьківською сільськими радами, проте отримали від них відмову. На громадських слуханнях, які були в селі, більшість висловилася за створення Кошманівської ОТГ. Згодом ми провели анонімне опитування як бачать жителі подальший розвиток нашої громади, більшість висловилися за приєднання до Карлівки. Нині ж в роздумах – в якому напрямку рухатися далі – намагатися створити ОТГ з центром в Кошманівці чи приєднатися до Машівської об’єднаної громади”.

Консультант з правових питань Олександр Полупан зазначив, що згідно перспективного плану формування територій громад Полтавської області, Кошманівська сільська рада повинна стати частиною Машівської ОТГ, проте, наразі перспективний план ще не затверджений Кабміном.

“На Полтавщині створено вже 45 об’єднаних територіальних громад, у тому числі місто обласного значення Гадяч приєднало до себе суміжну територіальну громаду – Білеченківську сільську раду”, – розповів Олександр Полупан.

Він також додав, що децентралізація нині одна з найуспішніших реформ в країні. Адже на місця передається чималий фінансовий ресурс та повноваження. Разом з тим, це чимала відповідальність, яка покладається на місцеві бюджети. Детальніше Олександр Полупан зупинився на перебігу децентралізації на Полтавщині та процедурі створення громади.

Про особливості бюджетоутворення об’єднаної громади, розповіла Анжеліка Саідова, консультант з бюджетних питань.

“Що стосується системи розподілу коштів на об’єднані громади, то перш за все зазначу, що згідно змін до Бюджетного кодексу, існує таке поняття як горизонтальне вирівнювання податкоспроможності території. Це означає, що на кожного жителя в Україні розраховується сума податку на доходи фізичних осіб, щороку вона коректується і потім уже визначається для кожної об’єднаної громади коефіцієнт податкоспроможності, – розповідає Анжеліка Саідова. – Якщо громада визнається спроможною по відношенню до середніх даних по Україні, тоді немає ні вилучень, ні дотацій, якщо податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) перевищує середній показник по Україні, тоді відбувається вилучення до державного бюджету, так звана реверсна дотація. Для Полтавської області питання вилучення дуже актуальне, адже в нас вилучення до державного бюджету відбувається з 20 ОТГ, це понад 80 млн грн. При цьому дотації на об’єднані територіальні громади Полтавської області, які надає держава становлять лише 24 млн грн. А це означає, що 60 млн грн. ідуть на розвиток інших громад, які не заробляють достатній ПДФО, а це основний податок для наповнення бюджету об’єднаних громад”.

Варто додати, що Кошманівська сільська рада має розвинуту інфраструктуру та достатньо велике населення. Нині в селі проживає 1980 осіб, а на території сільської ради – 2140. До послуг жителів – два відремонтованих сільських будинків культури, амбулаторія, ФАП, навчально-виховний комплекс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.