- Машівщина

У Машівському районі розорюють луки та сінокоси

Луки зникають, а на їх місці з’являються орні землі. Цим невдоволені люди з Машівського району. Кажуть, скоро не залишиться місця для випасання худоби. Та й хвилює питання екології, адже хімікати з новоутворених полів потраплають до річки. У Тагамлицькому старостаті всього на території – 530 га землі лугів і сінокосів. З них 61 га передано в оренду. І це приносить місцевому бюджету 460 тисяч гривень в рік. Деталі – у сюжеті Анни Ружін.

Ще зовсім недавно на цьому полі зеленіли луки, наразі росте соя. Землі в загальному користуванні, але їх передали в оренду та розорали. 

Місцева жителька та член ініціативної групи Людмила Содомора каже, та ще й посадили сою на цьому полі майже впритул до річки Тагамлика. Тож автівки їздять по сої, бо остання росте на дорозі. 

Хвилює людей і те, що хімікати, яким обробляють поле, потраплять до річки, а це вже екологічне питання. 

Людмила Содомора, член ініціативної групи 

– У нас річка майже обміліла. Якщо ще й висушити болотця, ті, що залишился, то у нас не буде ні води в колодязах, бо уже й так нижні вулиці, то там немає. Ні зони цієї чистих легень в нашому селі. Суть в тому, коли ми звернулися і подали всі ці заяви, Микола Іванович не захотів нас навіть слухати. Через те, що була вже думка здавати їх в аренду.

19 жовтня 2018 року селищна рада Машівської ОТГ прийняла рішення про передачу земель запасу у землі загального користування, розповідає Олександр Соляник. 

Олександр Соляник, місцевий мешканець 

– Вони прийняли рішення, і по сьогодні його не виконали. 24 червня 2020 року їх взагалі відмінили. Аби їх перевели в землі загального користування, то, згідно закону, вони не орються, не продаються та не здаються в оренду. І ці всі луки залишилися б у користуванні місцевих жителів.

Тож у Тагамлицькому старостаті небайдужі мешканці Селещинського старостату зібрали ініціативну групу, щоб розбиратися в даному питанні. А Олександр Соляник став головою. 

Олександр Соляник, місцевий мешканець 

– Прийняли вони по Селещині розробку документації, щоб коли переводити, але боюся, що буде те саме і в Селещинському старостаті, що оце тут в Тагамлицькому. Хто зна, як його вирішувати це питання і як з цим боротися.

Людмила Бобиль, депутат Машівської селищної ради 

– У 2018 році наша громада отримала державні землі у комунальну власність, і найперше було винесене рішення про переведення земель запасу у землі загального користування. Ось це рішення. Це було досить правильне та добре і народне рішення, бо це б допомогло зберегти сіножаті і пасовища для громади. Але так як це рішення не було виконано, велику частину рішень ми предали під ОЗГ. І понад 60 га ми віддали в оренду.

Людмила Бобиль додає: на останній сесії це рішення було скасовано, тож тепер можна брати всі землі і здавати в оренду чи віддавати під орні землі. 

Ці землі також скоро перетворяться на ріллю, поки що тут ще мають змогу випасати худобу люди, додає пані Людмила.  

Селищний голова інформацію про перевод землі підтверджує і розповідає, чому так вчинили. 

Микола Кравченко, голова Машівської селищної ради 

– Держава зобов’язує при зверненні громадян роздавати в приватну власність. А землі загального користування не можна віддавати в приватну власність. Вони повинні бути й використовуватися громадою. Як сіножаті чи громадські пасовища. От частину цих земель ми перевели у землі загального користування, щоб забезпечити можливість жителям використовувати їх у майбутньому і їх ніхто не міг приватизувати.

Про розораність впритул до води теж знає, говорить: з цим намагаються боротися. 

У Тагамлицькому старостаті всього 530 га землі лугів і сінокосів. З них передано 61 га в оренду. І це приносить бюджету 460 тисяч гривень в рік. 

Микола Кравченко, голова Машівської селищної ради 

– У приватну власність лук ми не передаємо. Лише якщо це луки с/г призначення, або ж це учасник АТО, то можливо зробити ці виключення.

Анна РУЖІН, телеканал «Центральний»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.